2006/03/11
Тодоровден
Свети Тодор е един от тримата най-почитани от българите СВЕТЦИ-КОННИЦИ. Поверията, свързани с него, са доста противоречиви, но еднакво колоритни.
Според едно от тях на този ден Свети Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Бога да измоли лято.
Друго гласи, че седмицата, която започва от Тодоровден, е една от най-опасните в годината. През тази седмица, наричана от народа "тудорица" или "тудоришка неделя," нощем из селото броди Свети Тодор, яхнал бял кон. Светецът се представя като "кара-кон" или “вкара-кончен” (овампирчен) мъртвец. Оттам идва и "караконджул" - зъл дух в тялото на животно, коeто напада закъснелите пътници вън от дома им през нощта.
Така живителното начало и смъртта се преплитат в образа на Свети Тодор, който е наследил езическите култове към коня и конника у древните българи.
Кушиите
Още в ранни зори мъжете почистват конете, накичват ги, обличат се с нови ризи и ги извеждат за надбягването. Победителят се награждава – конят получава най-често юзда, а неговият стопанин – риза или пешкир. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде се посреща с радост, а конят му се напоява с вода.
Още магически обряди
И както на всеки голям празник, моми и момци се събират на селското хорище и завихрят голямо хоро. В центъра му се събират конете и ездачите, които вече са премерили сили в празничните състезания.